ISTANBUL CHAMBER ORCHESTRA.

Istanbul Chamber Orchestra was founded in 1961 by Dr. Hamit Alacalıoğlu. The orchestra gave numerous concerts and made live concert broadcasts at TRT Istanbul Radio with local soloists between 1961 and 1972. During lifetime of his founder Dr. Alacalıoğlu, the orchestra continued its concerts in Istanbul and made several tours to Anatolian cities. The orchestra revived under the leadership of Cihat Aşkın and Hakan Şensoy in 2001 and  has become one of the most respected ensembles of the country with its concerts throughout the country. The Istanbul Chamber Orchestra, which performed more than 100 concerts between 2001 and 2009, supported young talented artists and gave 32 world premieres of the works by Turkish composers

Istanbul Chamber Orchestra participated in the 31st Istanbul Music Festival with world-famous violin virtuoso Shlomo Mintz, also gave a concert  to the world leaders at the 2004 NATO summit, was also invited to Germany, Albania, Bulgaria, Israel, Italy and Pakistan. A selection of 2 CDs, consisting of the concert recordings of the orchestra, was given as a gift to the readers of the magazine by Andante in 2008.

As a civil society orchestra, ICO is formed by the talented young musicians whose aim to create a unique sound and support the musical life of Turkey. Hakan Şensoy is the General Music Director of the orchestra. Some of the soloists and conductors whom the orchestra worked in the past listed as, Shlomo Mintz, Raphael Walfisch, Fazıl Say, Cihat Aşkın, Tedi Papavrami, Peter Jablonsky, Bruno Schneider, Gülsin Onay, Emre Elivar, Keneth Hamilton, Suela Mulaj, Rengim Gökmen, Emin Güven Yaşlıçam, Hakan Şensoy, Michael Nebe, Ertuğ Korkmaz, Cem Mansur and Naci Özgüç.

Kurukahveci Mehmed Efendi Mahdumları and Pak Holding are among the supporters of the orchestra, which celebrates its 60th anniversary in the season of 2021-2022.

İstanbul Oda Orkestrası 1961 yılında Dr. Hamit Alacalıoğlu tarafından kurulmuştur. Orkestra 19611972yılları arasında zamanın solist ve müzisyenleri ile birlikte konserler vermiş ve TRT İstanbul Radyosu’nda canlı konser kayıtları yapmıştır. Ayrıca, 19722001 yılları arasında da zaman zaman değişik şefler ile çalışmış, 2001 yılı itibarıyle düzenli konserlerine tekrar başlamıştır.  Cihat Aşkın ve Hakan Şensoy‘un önderliğinde yeniden hayat bulan orkestra, yurt çapında verdiği konserler ile ülkenin en saygın topluluklarından biri durumuna gelmiştir.  20012009 yılları arasında 100’ü aşkın konser yapan İstanbul Oda Orkestrası, bu konserlerde çoğunlukla genç Türk solistleri ve Türk bestecilerinin eserlerine yer vermiş ve kendisi için yazılmış pek çok eserin de ilk seslendirilişini (32 dünya prömiyeri) gerçekleştirmiştir.

  1. İstanbul Müzik Festivali’ne iki konser ile katılan orkestra bu konserlerden birinde dünyaca ünlü keman virtüözü Shlomo Mintz‘e eşlik etmiştir. 2004 NATO zirvesinde dünya liderlerine bir konser veren İstanbul Oda Orkestrası ayrıca Almanya, Arnavutluk, Bulgaristan, İsrail, İtalya ve Pakistan’a davet edilmiştir. Grubun Konser kayıtlarından oluşan 2 CD’lik seçki 2008 yılında Andante dergisi tarafından dergi okurlarına armağan olarak verilmiştir. Orkestra CD kayıtlarına devam etmektedir.

Sivil Toplum orkestrası olarak bir araya gelen ve yetenekli müzisyenlerin toplanmasıyla oluşan orkestranın bir başka özelliği de yeni yetişen genç müzisyenlere bünyesinde yer vererek kendine özgü bir orkestra tınısı oluşturmasıdır. Orkestranın Genel Müzik Direktörlüğü’nü Cihat Aşkın yapmaktadır. Orkestra Daimi Şefi Hakan Şensoy’dur

Sholomo Mintz, Raphael Walfisch, Fazıl Say, Cihat Aşkın, Tedi Papavrami, Peter Jablonsky, Bruno Schneider, Gülsin Onay, Emre Elivar, Keneth Hamilton, Suela Mulaj gibi sıra dışı solistlere Rengim Gökmen, Emin Güven Yaşlıçam, Hakan Şensoy, Miachel Nebe, Ertuğ Korkmaz, Cem Mansur, Naci Özgüç gibi tanınmış şeflerle eşlik eden İstanbul Oda Orkestrası, Kadıköy Belediyesi ile yaptığı iş birliği sonucu 2004-2009 yılları arasında, Kadıköy Belediyesi İstanbul Oda Orkestrası adı altında Anadolu yakasında Caddebostan Kültür Merkezi, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Irmak Okulları’nda aylık halk konserleri vermiş ve klasik Istanbul’un Anadolu yakasıyla bütünleşerek yaşamını sürdürmüş tek orkestra olma unvanını almıştır.

İstanbul Oda Orkestrası’nın kuruluşunun 60. Yılı sebebiyle konser faaliyetlerine hız veren orkestranın destekçileri arasında Kurukahveci Mehmed Efendi Mahdumları ve Pak Holding yer almaktadır. Orkestra İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakalarında 2022 yılında düzenli konserler vermektedir.