Bağlı kalın

facebook
facebook
twitter
twitter
youtube
youtube

E- Bülten

Yeniliklerden haberdar olmak istiyorum

ORKESTRA

İSTANBUL ODA ORKESTRASI

 

İstanbul Oda Orkestrası 1961 yılında Dr. Hamit Alacalıoğlu tarafından kurulmuştur. Orkestra 1961 - 1972 yılları arasında zamanın solist ve müzisyenleri ile birlikte konserler vermiş ve TRT İstanbul Radyosu’nda canlı konser kayıtları yapmıştır. Ayrıca, 1972 - 2001 yılları arasında da zaman zaman değişik şefler ile çalışmış, 2001 yılı itibarıyle düzenli konserlerine tekrar başlamıştır.  

 

Cihat Aşkın ve Hakan Şensoy'un önderliğinde yeniden hayat bulan orkestra, yurt çapında verdiği konserler ile ülkenin en saygın topluluklarından biri durumuna gelmiştir.  

 

2001-2009 yılları arasında 100’ü aşkın konser yapan İstanbul Oda Orkestrası, bu konserlerde çoğunlukla genç Türk solistleri ve Türk bestecilerinin eserlerine yer vermiş ve kendisi için yazılmış pek çok eserin de ilk seslendirilişini (32 dünya prömiyeri) gerçekleştirmiştir.

 

31. İstanbul Müzik Festivali'ne iki konser ile katılan orkestra bu konserlerden birinde dünyaca ünlü keman virtüözü Shlomo Mintz'e eşlik etmiştir. 2004 NATO zirvesinde dünya liderlerine bir konser veren İstanbul Oda Orkestrası ayrıca Almanya, Arnavutluk, Bulgaristan, İsrail, İtalya ve Pakistan'a davet edilmiştir.  

 

İstanbul Oda Orkestrası'nın konser kayıtlarından oluşan 2 CD’lik seçki 2008 yılında Andante dergisi tarafından dergi okurlarına armağan olarak verilmiştir. Orkestra CD kayıtlarına devam etmektedir.

 

Sivil Toplum orkestrası olarak bir araya gelen ve yetenekli müzisyenlerin toplanmasıyla oluşan orkestranın bir başka özelliği de yeni yetişen genç müzisyenlere bünyesinde yer vererek kendine özgü bir orkestra tınısı oluşturmasıdır. Sholomo Mintz, Raphael Walfisch, Fazıl Say, Cihat Aşkın, Tedi Papavrami, Peter Jablonsky, Bruno Schneider, Gülsin Onay, Emre Elivar, Keneth Hamilton, Suela Mulaj gibi sıra dışı solistlere Rengim Gökmen, Emin Güven Yaşlıçam, Hakan Şensoy, Miachel Nebe, Ertuğ Korkmaz, Cem Mansur, Naci Özgüç gibi tanınmış şeflerle eşlik eden İstanbul Oda Orkestrası, Kadıköy Belediyesi ile yaptığı iş birliği sonucu 2004-2009 yılları arasında, Kadıköy Belediyesi İstanbul Oda Orkestrası adı altında Anadolu yakasında Caddebostan Kültür Merkezi, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Irmak Okulları’nda aylık halk konserleri vermiş ve klasik Istanbul’un Anadolu yakasıyla bütünleşerek yaşamını sürdürmüş tek orkestra olma unvanını almıştır.

 

Orkestra’nın genel müzik direktörlüğünü ve daimi şefliğini 2006 yılından bu yana Hakan Şensoy yürütmektedir.    

 

 

FİLARMONİA İSTANBUL  

 

2004 yılında Hakan Şensoy ve Cihat Aşkın tarafından İstanbul Oda Orkestrası çekirdek kadrosu üzerine nefesli ve vurmalı çalgıların ilave edilmesiyle oluşturulan orkestra kısa zamanda adını duyurarak Türkiye’nin gündemine oturan önemli orkestralardan birisi olmuştur.

 

İstanbul’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Caddebostan Kültür Merkezi’nde verdiği önemli konserlerde Fazıl Say, Cihat Aşkın, Peter Jablonsky, Rafael Wallfisch, Tedi Papavrami, Suela Mulaj, Bruno Schneider, Mahir Kalmek, ve Shlomo Mintz gibi dünyaca tanınmış solistlere ve Terence Blanched Band, Bee Gees Band, George Benson Band gibi sıra dışı gruplara eşlik eden orkestra, çalışmalarını genç kuşağın önde gelen sanatçılarından orkestra şefi Hakan Şensoy ile sürdürmektedir.

 

2005 yılında Bodrum’da, 2006 yılınada ise Aydın’da verdiği halk konserlerinde klasik müziği halka sevdirmek amacıyla oluşturduğu repertuvar övgü almış, 2007 yılında Istanbul ve İzmir, 2009 yılında Istanbul Caz Festivallerinde yaptığı konserlerle önemli basın ve yayın organlarında yer edinmiştir.

 

Kuruluşu üzerinden çok kısa bir süre geçmesine karşın, İsrail, Hollanda, İsveç, İtalya ve Almanya gibi ülkelerden davet alan orkestra kurulduğu andan günümüze değin 11 Türk eserinin dünyada ilk seslendirilişini yapmış ve bu eserlerden dördünü kendi olanaklarıyla ısmarlamıştır.  

 

Filarmonia İstanbul ve İstanbul Oda Orkestrası, günümüz Türkiye’sinin sanat yaşamında özellikle yetenekli gençlere sunduğu olanaklarla da dikkat çekmektedir.  

 

Çok genç bir sanatçı kuşağıyla konserlerini gerçekleştiren topluluklar, ayrıca kendi içinde barındırdığı üyelerine solistlik kariyeri yapma özelliğini vermektedir.  Bu nedenle sadece 2005 – 2006 konser sezonunda 13 genç Türk sanatçısı konserlere solist olarak katılmıştır.

 

 

CİHAT AŞKIN

 

Prof. Ayhan Turan’ın sınıfından mezun olan Cihat Aşkın, daha sonra Londra’da Royal College of Music ve The City University’de Mastır ve Doktora programlarını bitirerek yurda döndü. İTÜ’de 1998’de Doçent, 2006’da Profesör unvanlarını aldı.

 

Aynı çatı altında, 1999’dan beri Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nin (MIAM) kurucusu ve eş-başkanı olarak akademik görevlerini ve sanatsal faaliyetlerini sürdüren Aşkın, 2008 Ekim ayında Türk Müziği Devlet Konservatuarı Müdürlüğü’ne atandı. Günümüzün önde gelen keman virtüözlerinden biri olarak anılan Aşkın, dünyanın dört bir yanında konserler ve resitaller verdi, festivallere katıldı.

 

Kalan Müzik sanatçısı olarak, U.C.Erkin ve N.K.Akses’e ait konçertoların ilk kaydını gerçekleştirdi. 2007 Mart ayında Aşkın Ensemble oda müziği topluluğunu kurarak, günümüzün kaliteli müzik ihtiyacına cevap verebilmek üzere yurtiçi ve yurtdışında konserler vermeye başladı. Tecrübelerini gelecek nesillere aktarmak amacı ile Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) ismini verdiği projesini 2004 yılında hayata geçiren Aşkın, Türkiye’nin dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen nice yetenekli çocuğun eğitimi ve gelişimini desteklemek için keman ustalık sınıfları ve mini konserler düzenlemeye başladı. CAKA, Andante’nin düzenlediği 2011 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Klasik Müzik Etkinliği ödülüne layık görüldü. Basın tarafından “Bu toprağın kemancısı” olarak onurlandırılan sanatçı, konserlerinde Jean-Baptiste Vuillaume (1846) ve Joseph Gagliano (1796) kemanları ile çalmaktadır.

 

 

 

HAKAN ŞENSOY


İstanbul'da doğan sanatçı, keman eğitimine Prof. Ayhan Turan gözetiminde "Hızlı Eğitim Özel Keman Birimi"nde başladı.1984 yılında verdiği ilk resitalinden bu yana İtalya, Arnavutluk, İsviçre, Fransa, Bulgaristan, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Romanya, Finlandiya, Yunanistan, Letonya, Azerbaycan, Estonya, İsveç, İngiltere, Makedonya, Kosova, Bosna-Hersek, Almanya, Rusya, Venezuela, Meksika, Çek Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs ve Türkiye'de dünyaca önemli konser salonlarında (New York Carnegie Hall, Lincoln Center – Paris Louvre Auditorium) pek çok orkestra konserine solist ve şef olarak katıldı ve resitaller verdi.

1985 yılında İstanbul Filarmoni Derneği tarafından "Yılın En Başarılı Genç Sanatçısı" ve aynı yıl İTÜ Rektörü elinden "Sanat Dalında Üstün Başarı" ödüllerini aldı.

1988 Eylül ayında İstanbul AKM'de verdiği resital UNESCO tarafından Uluslararası Eğitim seferberliğine alındı ve bu konserde pek çok ülkeden Unesco temsilcisi hazır bulundu. Aynı yıl kazandığı bursla yüksek lisans eğitimi yapmak üzere Londra Kraliyet Müzik Koleji'nde eğitimine başladı. Burada Trevor Williams'ın sınıfından mezun oldu.

1992 yılında İtalya San Bartalameo'da yapılan Uluslararası Rovere D'Oro Oda Müziği yarışmasında dördüncü oldu. Aynı yıldan itibaren Bari Uluslararası Chritoph Colombus Festivali, Uluslararası İstanbul, İzmir ve Ankara Bodrum D-Marin Turgut Reis ve Gümüşlük Müzik Festivalleri, CRR Konser Salonu Genç Solistler Festivali, Brasov Uluslararası Oda Müziği Festivali ve Malmö "Falsterbonasets" Uluslararası Yaz Festivali, İsveç Karlskrona Uluslararası Müzik festivallerine defalarca solist ve şef olarak davet edildi. 34. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali'nde 3 ayrı konserde solist, orkestra şefi ve başkemancı olarak sahneye çıkarak sahne üzerinde 3 ayrı disiplinle böyle bir etkinlikte yer alan ender sanatçılar arsında yerini aldı.

1990-92 döneminde İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde master eğitimini tamamladı. 1992-93 sezonunda Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın konuk başkemancılığını ve 2000 – 2003 yılları arasında Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası başkemancılığını da yapan sanatçı, ayrıca Milli Reasürans Oda Orkestrası kurucularından ve Akbank Oda Orkestrası kurucu üyesi ve başkemancısı, İstanbul Oda Orkestrası ve Filarmonia İstanbul topluluğunun kurucusu ve Genel Müzik Direktörü’dür.

Pek çok Radyo ve TV programına yapımcı ve yorumcu olarak katılan Hakan Şensoy, ulusal bestecilerimizin eserlerini yorumlamaya da özen göstermektedir. Kemancı ve orkestra şefi olarak çoğu kendine ithaf edilen onlarca eserin Türkiye ve yurt dışında ilk seslendirilişlerini gerçekleştiren sanatçının CD kayıtları KALAN Müzik ve AFM Records etiketiyle sunulmaktadır. 2002 yılında doktora eğitimini İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde tamamlayan Şensoy çalışmalarını bir süre Devlet Sanatçısı Ayla Erduran ve ünlü Rus Kemancı ve Pedagog Victor Pikaisen ile sürdürmüştür. İlk Orkestra Şefliği derslerini 1984 – 1987 yılları arasında Demirhan Altuğ'dan alan sanatçı, 2003 yazında Accademia Cicciana di Sienna'da Gianluigi Gelmetti'nin şeflik kursuna katılmıştır. Orkestra şefi olarak aralarında Sholomo Mintz, Raphael Walfisch, Fazıl Say, Cihat Aşkın, Tedi Papavrami, Peter Jablonsky, Bruno Schneider, Gülsin Onay, Emre Elivar, Keneth Hamilton, gibi dünyaca tanınmış solistlere ve Terence Blanched Band, Bee Gees Band, Geroge Dalaras, George Benson, Dreamtone & Iris Mavraki's NEVERLAND gibi sıra dışı gruplara eşlik eden sanatçı Amerika kıtasından Avrupa'ya uzanan çok geniş bir yelpazede yer alan pek çok ülkede konserler idare etmekte, solist olarak resitaller ve orkestra konserlerinde yer almaktadır.

2013 – 2014 sezonunda ABD, Meksika, Letonya, Fransa, İtalya, Almanya, İngiltere, Romanya, İsviçre, Arnavutluk, Portekiz gibi ülkelerde konserler idare etmek ve vermek üzere davet edilen sanatçı halen İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı'nda Yrd.Doçent unvanıyla öğretim üyesidir.